Committee Assignments

Updated: September 27, 2017

ABA Site Visit Self Study Committee

  • Larry Dessem, Chair
  • Brad Desnoyer
  • Randy Diamond
  • David English
  • Rafael Gely (Fall)
  • Brook Gotberg
  • Michelle Heck
  • Chuck Henson
  • Bob Jerry
  • Thom Lambert
  • David Mitchell (Spring)
  • Rigel Oliveri
  • Alisha Rychnovsky

Ad Hoc ABA Standards

  • Randy Diamond, Chair
  • Anne Alexander
  • Carli Conklin
  • Angela Drake
  • Sam Halabi (Fall)
  • Paul Litton
  • Carol Newman

Admissions & Scholarships

  • Wilson Freyermuth, Chair
  • Doug Abrams
  • Bob Bailey
  • Brook Gotberg
  • Michelle Heck, ex officio
  • Lyrissa Lidsky, ex officio

Board of Advocates

  • Brad Desnoyer, Chair [Regional Moot Court & Arbitration]
  • Chuck Henson [Trial Competitions]
  • Kandice Johnson
  • Jim Levin [Mediation & ABA Negotiation]
  • Anne Alexander [1L Moot Court]
  • Paul Ladehoff [Client Counseling]

Career Services

  • Carol Newman, Chair
  • Kandice Johnson
  • Erika Lietzan
  • Jim Niemann
  • Lisa Key, ex officio
  • Alexander Bailey-1L
  • Charlie Hutchison-3L

Curriculum

  • Ilhyung Lee, Chair
  • Brad Desnoyer
  • Rafael Gely, ex officio (Fall)
  • Sam Halabi (Fall)
  • Paul Litton
  • David Mitchell, ex officio (Spring)
  • Chris Wells
  • Matt Smith-1L
  • Kris Johnson-DeLoatch-2L
  • Valencia Clemons-Bush-3L

Development & Alumni Advisory Committee

  • Lisa Key, Chair
  • Casey Baker
  • Michelle Cecil
  • Angela Drake
  • Emily Moses
  • Robin Stoermer
  • Lyrissa Lidsky, ex officio

Diversity

  • Anne Alexander, Chair
  • Chuck Henson
  • Erika Lietzan
  • Monique Prince
  • Stacie Strong
  • Ben Trachtenberg
  • Alec Guy-1L
  • Aryn Williams-Vann-1L
  • Ashlyn Calhoun-2L
  • Anna Martin-3L

Honor Code

  • David English, Chair
  • Thom Lambert
  • Amy Schmitz
  • Ben Trachtenberg
  • Katelyn Chumley-1L
  • George Brand-2L
  • Michele Moyer-3L
  • George Khoukaz-3L

Innocence Project

  • Paul Litton
  • Rod Uphoff

Inn of Court

  • Kandice Johnson

Judicial Clerkship

  • Bob Jerry, Chair
  • Sam Halabi (Fall)
  • Erika Lietzan
  • Gary Myers
  • Amy Schmitz
  • Abigail Williams-3L
  • Brianna Hills-3L

Law Library

  • Richard Reuben, Chair
  • Anne Alexander
  • Randy Diamond, ex officio
  • Samuel Crosby-2L
  • Courtney Lock-3L
  • Ayana Shiggs-2L

Law Journals Advisory

  • Michelle Cecil (Business, Entrepreneurship & Tax Law Review)
  • Stacie Strong (Journal of Dispute Resolution)
  • Ben Trachtenberg (Missouri Law Review)

LL.M. Admissions

  • Paul Ladehoff, Chair
  • Carli Conklin
  • Jim Levin
  • Karen Neylon

LL.M. Honor Code

  • Paul Ladehoff, Chair
  • David English
  • Rafael Gely
  • – LL.M. Student
  • – LL.M. Student

Policy (Elected)

  • Brad Desnoyer
  • Wilson Freyermuth
  • Rafael Gely
  • Bob Jerry
  • Thom Lambert

Standards & Readmission

  • Kandice Johnson, Chair
  • Michelle Cecil
  • Rafael Gely
  • Amy Schmitz
  • Chris Wells
  • David Mitchell, ex officio
  • Shajiah Jaffri-1L
  • Alyssa Woemmel-2L
  • Anthony Meyer-3L

Student-Faculty Relations

  • Michelle Cecil, Chair
  • Doug Abrams
  • Royce Barondes
  • Lisa Key

Technology

  • Gary Myers, Chair
  • Royce Barondes
  • Dennis Crouch
  • Randy Diamond
  • Darrell Jaeger
  • Resa Kerns
  • Gary Myers
  • Jim Niemann
  • Andrew Clarke-3L
  • John Moore-3L

Tenure & Promotion

  • Larry Dessem, Chair
  • Thom Lambert
  • Stacie Strong
  • Paul Litton, ex officio