Committee Assignments

Revised 03/14/2022.

Academic Success and Bar Support

  • Anne Alexander, Chair
  • Laura Wilcoxon
  • Jennifer McGarr
  • Ben Trachtenberg
  • Cindy Shearrer
  • Richard Reuben
  • Kayla Fowler (1L)
  • Brandon Bethel (2L)
  • John Middleton (3L)
  • Jessica Escalante (3L)

Admissions & Scholarships

  • Bob Bailey
  • Wilson Freyermuth, Chair
  • David Mitchell
  • Rigel Oliveri
  • Lyrissa Lidsky, ex officio
  • JR Swanegan, ex officio

Board of Advocates

  • Anne Alexander [1L and Regional Moot Court]
  • Chuck Henson, Chair [Trial Competitions]
  • Paul Ladehoff [Client Counseling]
  • Jim Levin [Arbitration and Negotiation]
  • Rashad Kirksey (1L)
  • Alexis Brudnicki (1L)
  • Harper Palmer (2L)

Career Development

  • David English, Chair
  • Carol Newman
  • Don Seitz
  • Royce Barondes
  • Jennifer McGarr, ex officio
  • Erin France (1L)
  • Rachel Owings (1L)
  • Michael Glass (2L)
  • Lydia Murphy (3L)

Curriculum

  • Erika Leitzan
  • Gary Myers, Chair
  • Randy Diamond
  • David English
  • Ben Trachtenberg, ex officio
  • Noelle Mack (2L)
  • Parker Owens (1L)
  • Drake Meyer (3L)

Diversity/Climate/Well-being

  • Anne Alexander
  • Cindy Bassett
  • Thomas Bennett
  • David Mitchell, Chair
  • JR Swanegan
  • Monique Prince
  • Dylan Blumenthal (3L)
  • Eric Wunsch (1L)
  • Emily Tompkins (1L)
  • Danielle Dodd (3L)
  • Nina Young (3L)

Honor Code

  • Royce Barondes
  • Frank Bowman, Chair
  • Paul Ladehoff
  • Dee Arrington (1L)
  • Hannah Lucas (2L)
  • Andrew Guinan (3L)

Inns of Court

  • Angela Drake
  • David Mitchell
  • Monique Prince

Innocence Project

  • Paul Litton
  • Rod Uphoff
  • Emily Danker-Feldman

Judicial Clerkship

  • Erika Lietzan, Chair
  • Thom Lambert
  • Jenny Reidy Clark
  • Abby Schmidt (1L)
  • Brett Hodges (1L)
  • Andrew Meyer (3L)

Law Library

  • Rafael Gely
  • Resa Kerns
  • Randy Diamond, ex officio
  • Kase (Michael) Glidewell (1L)
  • Bailey Alexander (2L)
  • Greyson Jeffrey (3L)

Law Journals Advisory

  • Dennis Crouch
  • Chris Wells
  • Gary Myers
  • EICs of Journals

Learning Assessment Outcomes (ABA 315)

  • Angela Drake
  • Frank Bowman, Chair
  • Ilhyung Lee

LLM Admissions

  • Richard Reuben
  • Paul Ladehoff, Chair
  • Ilhyung Lee

Policy

  • Anne Alexander
  • Chuck Henson
  • Dennis Crouch
  • Wilson Freyermuth
  • Thom Lambert

Standards & Readmission

  • Chris Wells
  • Chuck Henson
  • Rafael Gely, Chair
  • Jim Levin
  • Ben Trachtenberg, ex officio
  • Lauren Bean (1L)
  • Olivia Finley (1L)
  • Caleb Rutledge (3L)

Tenure & Promotion

  • Paul Litton, Chair

Appointments Committee for TT and NTT Positions

  • Carol Newman
  • Lyrissa Lidsky, ex officio
  • Thom Lambert
  • Paul Litton, Chair
  • Dennis Crouch
  • Ilhyung Lee

Appointments Committee for Fellow in Con Litigation

  • Paul Litton, Chair
  • Lyrissa Lidsky, ex officio
  • Justin Dyer
  • Thomas Bennett
  • Rigel Oliveri
  • Carli Conklin (Spring only)